Zasady energooszczędnego korzystania z urządzeń gospodarstwa domowego
O wysokości rachunków za energię elektryczną w dużej mierze decyduje charakter użytkowania posiadanych urządzeń elektrycznych, oraz stopień ich energochłonności. Pomimo wprowadzania do eksploatacji urządzeń o coraz wyższej sprawności energetycznej, rachunki za energię nie ulegają istotnemu obniżeniu, a często nawet rosną. Wpływ na to ma stale rosnąca cena za energię i jej nośniki, oraz zwiększenie całkowitej ilości prac wykonywanych w oparciu o urządzenia mechaniczne.
Wymiana najbardziej energochłonnych urządzeń na energooszczędne, zmiana dotychczasowych przyzwyczajeń, może skutkować znacznymi oszczędnościami energii i rachunków stanowiących pokaźną sumę w domowym budżecie.
Energooszczędne urządzenia
Wprowadzając i użytkując energooszczędne urządzenia do naszych domów ograniczamy emisję gazów cieplarnianych, oraz zmniejszamy negatywne skutki zmian klimatu. Efektywne korzystanie z urządzeń przyczynia się do poprawy stanu środowiska naturalnego które nas otacza.
Zakup energooszczędnych urządzeń
Pierwszym krokiem przy zakupie nowego, energooszczędnego urządzenia jest zapoznanie się treścią etykiety efektywności energetycznej.
Etykieta efektywności energetycznej:
- w zwięzły sposób informuje o danych technicznych i efektywności energetycznej konkretnego urządzenia
- pozwala na porównanie jego parametrów z innymi urządzeniami z tej samej grupy
- ułatwia wybór przy zakupie nowego urządzenia.
- pozwala wybrać urządzenie energooszczędne o oczekiwanych parametrach, takich jak rozmiar, moc, funkcjonalność, zużycie energii, wody
Urządzenia energooszczędne zazwyczaj są droższe, ale rekompensują to niższe koszty użytkowania. Zaprojektowano je tak, żeby lepiej wykorzystywały np. energie elektryczną, wodę, detergenty. Niższe koszty użytkowania mogą przyczynić się do zwrotu całości lub części poniesionych na nie nakładów finansowych w stosunku do tańszych urządzeń. Etykieta energetyczna pozwala wybrać urządzenia najmniej energochłonne.
Pamiętaj! Kiedy kupujesz urządzenie płacisz nie tylko jego pierwotną cenę, ale ponosisz również koszty jego użytkowania, tak długo jak z niego korzystasz.
W ciągu całego cyklu życia urządzenia, koszty wody, energii, potrzebnych materiałów do jego działania, mogą wielokrotnie przekroczyć cenę jego zakupu. Dlatego warto decydować się na urządzenia energooszczędne.
Zasady energooszczędnego korzystania z urządzeń:
- Kuchnia
- Energooszczędna lodówka i zamrażarka
Mówiąc o oszczędzaniu energii w domu myślimy w jaki sposób można zmniejszyć na nią wydatki. Oświetlenie, komputer, piekarnik, płyta indukcyjna, czajnik elektryczny mają spory wpływ na nasze rachunki, ale tylko jedno urządzenie elektryczne podłączone jest do prądu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku. Mowa oczywiście o lodówce. - Energooszczędna zmywarka
Zmywarka należy do grupy urządzeń, bez których można wyobrazić sobie funkcjonowanie gospodarstwa domowego, znacznie bardziej potrzebne są lodówka czy pralka. Stale jednak rośnie liczba osób, które inwestują w to urządzenie i stwierdzają, że to dobry zakup. - Energooszczędny piekarnik
Dla tych którzy uwielbiają pracę w kuchni, pieczą, a jednocześnie troszczą się o środowisko naturalne, producenci piekarników oferują szeroką gamę produktów. Wysoka klasa energetyczna piekarników gwarantuje mniejsze zużycie prądu i oszczędności w domowym budżecie. Innowacyjne funkcje dodatkowe sprawiają, że nasze przygody kulinarne sprawią nam mnóstwo przyjemności, a kuchenne eksperymenty będą zawsze udane. - Energooszczędna płyta grzejna
Płyty grzejne do gotowania różnią się sprawnością wykorzystania energii, która bezpośrednio wpływa na zużycie energii. Są trzy rodzaje płyt elektrycznych: płyty indukcyjne – sprawność do 90% (najoszczędniejsze), płyty ceramiczne – sprawność do 60%, płyty żeliwne – sprawność do 55%. - Energooszczędny okap kuchenny
Wiele osób nie przykłada dużej wagi do zakupu odpowiedniego okapu kuchennego. Uważa go za zbędny wydatek. Okap ma ładnie wyglądać i nie kosztować zbyt dużo. Jednak wybór okapu nie powinien być przypadkowy. Jest to nieodłączny element czystej, zdrowej, nowoczesnej i energooszczędnej kuchni. - Energooszczędny czajnik elektryczny
Czajnik elektryczny jest jednym z najczęściej używanych sprzętów AGD w naszych domach. Codziennie kilka razy w ciągu doby gotujemy wodę. Największe starty energii ponosimy w sytuacji, gdy gotujemy większą ilość wody, niż potrzebujemy. Już 250 ml wody więcej (około jednej szklanki) powoduje znaczne wydłużenie czasu gotowania, a co za tym idzie, większe zużycie energii, które przekłada się na nasz domowy budżet.
2. Łazienka
- Energooszczędna pralka
Pralka jest jednym z największych pożeraczy energii w gospodarstwach domowych. Zużycie energii zależy nie tylko od efektywności urządzenia, ale także od jego eksploatacji. Istnieje kilka prostych sposobów oszczędzania energii podczas użytkowania pralki. - Energooszczędny pojemnościowy podgrzewacz do wody
Podstawowym zadaniem elektrycznego pojemnościowego podgrzewacza jest ogrzewanie wody, magazynowanie w zasobniku, oraz rozdysponowywanie do kilku punktów poboru jednocześnie. Pojemnościowy podgrzewacz wody jest szczególnie polecany do domów i mieszkań które nie posiadają innych źródeł energii poza prądem elektrycznym, a chcą mieć stały dostęp do gorącej wody.
3. Salon
- Energooszczędny telewizor
Zakup nowego telewizora to obecnie spore wyzwanie, gdyż łatwo jest się pogubić w gąszczu bardziej lub mniej potrzebnych funkcji i technologicznych nowinek. Większość z nas wybierając telewizor skupia się na marce, wielkości, cenie, parametrach obrazu i dźwięku. Energooszczędność nie jest podstawowym kryterium wyboru tego urządzenia. - Energooszczędny odkurzacz
Domowy odkurzacz to sprzęt do którego podczas zakupu nie przywiązujemy aż tak dużej uwagi, co nie oznacza jednak, że można kupić dowolny, najtańszy model. Wielu użytkowników odkurzacza uważa, że im mocniejszy silnik to wyższa wydajność i lepsze efekty. Obecny rozwój technologii pozwolił jednak stworzyć urządzenia o niskiej mocy, co wpływa na niższe zużycie energii, a równocześnie zapewnia wysoką skuteczność odkurzania.
Poniżej przedstawiamy odnośnik do poradnika jak oszczędzać energię w domu, który został opracowany przez Grupa Energa:
Poradnik jak oszczędzać energię w domu
Opracowano na podstawie:
https://wlaczoszczedzanie.pl/
https://grupa.energa.pl
OGŁOSZENIA RÓŻNE
- Zdrowych, pogodnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia...
- Biuro ATBS "KODREM" Sp. z o.o. będzie czynne w dniu 24.12.2024 r. (wtorek) w godzinach od 7:00 do 12:00
- Harmonogram czyszczenia przewodów kominowych w miesiącu grudniu 2024 r.
- Prawidłowa eksploatacja pieców kaflowych.
- Informacja Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej "GIGA" Sp. z o.o. w Augustowie odnośnie zmiany taryfy obowiązującej od 21 listopada 2024 r.
- Augustowskie TBS "KODREM" Sp. z o.o. otrzymało tytuł "Lidera Zaufania Mieszkańców".
- Burmistrz Miasta Augustowa ogłasza nabór uzupełniający kandydatów na wynajem lokalu mieszkalnego w nowym budynku przy ul. Komunalnej w Augustowie.
- Grafik pogotowia domowego sekcji konserwacyjnej przy ATBS "KODREM" Sp. z o.o. obowiązujący w XII 2024 r.
- Program „Samodzielność-Aktywność-Mobilność”
- Właściwa temperatura ciepłej wody - ważne informacje.
- Cyrkulacja wody - ważne informacje.
- Odpowietrzenie kaloryfera - ważne informacje.
- Wymiana grzejnika - ważne informacje.
- Zasady postępowania w przypadku zalania budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych ściekami bytowymi.
- Opłata miesięczna za doręczenie korespondencji poza zasoby TBS.
- Ogłoszenie ws. montażu czujników dymu i czadu w lokalach komunalnych stanowiących własność Gminy Miasta Augustów.
- Ogłoszenie ws. wystawiania odpadów wielkogabarytowych pod altany śmietnikowe.
- Informacja o dostępie do Elektronicznego Biura Obsługi Klienta (e-BOK).
- Przyjęcia Interesantów przez Zarządcę Nieruchomości.
- Apel do Właścicieli Czworonogów !
- Zasady montażu klimatyzatorów.
- Informacja o dodatkach mieszkaniowych.
- Wspólnota Mieszkaniowa - koszty i opłaty.
- Augustowskie TBS "KODREM" Sp. z o.o. informuje o rozpoczęciu okresowych przeglądów budowlanych.
- Podlaska Policja apeluje !
- Usługi dotyczące badania kamerą termowizyjną.
- Zasady postępowania podczas awarii instalacji gazowej, elektrycznej i wodociągowej.
- Zasady racjonalnego gospodarowania ciepłem
- Tlenek węgla (czad) - najważniejsze informacje.
- Uwaga na oszustów ! Bądźmy czujni !
- Zasady przeprowadzania remontu lokali komunalnych oraz socjalnych, stanowiących własność Gminy Miasta Augustów.
- Nowe ceny i stawki opłat dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Gminy Miasta Augustów.
- Zmiana zasad organizacji pracy w Augustowskim TBS "KODREM" Sp. z o.o.
- Apel do Mieszkańców !
- Poradnik - 10 sposobów jak oszczędzać wodę w gospodarstwie domowym.
- Program "CZYSTE POWIETRZE".
- Jak zminimalizować ryzyko kradzieży.
- Apel do Mieszkańców ws. prawidłowego korzystania z urządzeń kanalizacyjnych.
- Mieszkajmy bezpiecznie.
- Wentylacja w lokalach mieszkalnych.
- Mieszkanie własnościowe a ubezpieczenie.
- Zasady segregacji odpadów komunalnych.
- Mieszkanie komunalne a ubezpieczenie.
- Sieć światłowodowa.
- Zasady bezpiecznego użytkowania butli gazowych w gospodarstwach domowych.
- Nowe funkcjonalności na platformie e-BOK oraz zasady udzielania informacji telefonicznych.
- Karta informacyjna z numerami alarmowymi.
- Obowiązek segregacji odpadów komunalnych.
Na skróty
Zaprszamy do wypełnienia anonimowej ankiety badającej satysfakcję i oczekiwania Klientów ATBS KODREM
Informacja o funkcjonowaniu ATBS KODREM w czasie pandemii COVID-19
Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego